Oprócz wielu zastosowań w jubilerstwie, bursztyn słynie ze swojego koloru. Nie jest to jednak jedyne zastosowanie, w którym można znaleźć kryształy żywicy z sosny iglastej. Bursztyn jest obecnie wykorzystywany w różnych zastosowaniach poza biżuterią, a te zastosowania omówimy bardziej szczegółowo później.

JAKIE INNE ZASTOSOWANIA MA BURSZTYN?
Czy bursztyn ma jakiś cel? Oto najczęstsze zastosowania:

• w biżuterii i ozdobach; • w medycynie alternatywnej (maści lecznicze, kadzidełka zapachowe przeciw owadom, nalewki rozgrzewające, leki obkurczające zatoki); oraz • w tworzeniu farb i lakierów.

Uważamy, że noszenie bursztynowej biżuterii jest doskonałe dla naszego zdrowia ze względu na szerokie spektrum zastosowań leczniczych, z których znany jest bursztyn.

W biżuterii do czego służy bursztyn?

Pomimo tego, że bursztyn był używany w Polsce jako kamień dekoracyjny od tysięcy lat, do dziś jest w tym celu używany. Najsłynniejszym kamieniem szlachetnym w Polsce jest bursztyn, którym pozostaje do dziś. Zastosowanie bursztynu w biżuterii nie jest do końca jasne.

Bursztyn jest zazwyczaj połączony z doskonale kutym srebrem. Bursztyn i srebro to klasyczne połączenie. Oprócz cudownego piękna bursztynowa biżuteria jest ceniona za romantyczny nośnik przeszłości, który miliony lat temu został zatopiony w leśnej żywicy i zachowany jako romantyczny nośnik teraźniejszości.

JAKIE ZASTOSOWANIA MA DZIŚ BURSZTYN?

Postępy w technologii komputerowej umożliwiły polskim twórcom biżuterii z bursztynu tworzenie współczesnych projektów ich wyrobów. Naszyjniki, pierścionki i wisiorki wykonane są z bursztynu. Bransoletki, kolczyki i koraliki wykonane są z bursztynu.

Potencjał drzemiący w bryłkach tej zamrożonej żywicy jest obecnie odkrywany i wreszcie zostaje odpowiednio odsłonięty. W efekcie można powiedzieć, że bursztyn bałtycki przeżywa obecnie odrodzenie.

Proszę zbadać ten niedoceniany klejnot, który ma naprawdę lecznicze działanie. To, do czego używany jest bursztyn, jest często zaskoczeniem dla niewprawnego oka!