Dla niektórych złota biżuteria jest ostateczną nagrodą. Noszenie dla innych. Z drugiej strony, czy jest ktoś jeszcze, kto lubi… sprzątać? Pomyśl o błyskach i to jest ostatnia rzecz, jaka przychodzi ci do głowy. Niemniej jednak staje się to wymagane przez pewien czas. Jaki jest najlepszy sposób na usunięcie brudu ze złotego łańcuszka i dlaczego się pojawia?

POTRZEBNE JEST CZYSZCZENIE ZŁOTEGO ŁAŃCUCHA, ALE DLACZEGO?

Złoto nie jest winą zmieniających się odcieni biżuterii. Zdobienia ostatecznie stają się czarne ze względu na obecność dodatkowych elementów, takich jak miedź. Biżuteria wykonana z wysokiej jakości metalu może nam pomóc uniknąć tego zabiegu. Ze względu na zwiększony procent czystego złota, możesz cieszyć się żywym żółtym kolorem przez dłuższy czas. Mimo to złoty łańcuszek w końcu się zabrudzi, więc dobrze jest mieć pod ręką środek czyszczący.

Co mogę zrobić w domu, aby wyczyścić złoty łańcuszek?

Zaleca się użycie instrumentu bezpiecznego dla biżuterii przed zastosowaniem agresywnych chemikaliów. Aby uniknąć zarysowania złota, użyj bardzo delikatnego pędzla lub ręcznika. To miękki metal, który nie jest tak trwały, jak się wydaje.

Czyszczenie złotego łańcuszka to łatwe zadanie. Ten problem można rozwiązać stosując mieszankę sody oczyszczonej i płynu do mycia naczyń. Po wyjęciu biżuterii trzymamy ją tam przez kilka minut, aby delikatnie ją wyczyścić. Inną opcją jest pozostawienie na łańcuszku półgodzinnej piany proszku do pieczenia. W tym celu można użyć wacika. To samo dotyczy octu, soku z cytryny i benzyny. Ważne jest jednak, aby przez jakiś czas trzymać biżuterię w ich bezpośrednim sąsiedztwie.

Unikaj zwilżania cennych kamieni lub innych niemetalowych elementów, które są trwale połączone z łańcuszkiem. Zamiast tego użyj ręcznika lub pędzla do umycia samego złota. Naturalne minerały mają unikalny skład chemiczny, który należy wziąć pod uwagę. Niektórzy ludzie nie mogą znieść tego, co ich niszczy, ale inni też nie mogą tego znieść. W rezultacie powinniśmy unikać narażania ich na działanie rozpuszczalników czyszczących, chyba że jesteśmy gemmologami.